Yüksek performanslı kamera teknolojisi sayesinde yüksek hızda kalite kontrolü

İster soslar, atıştırmalıklar veya hazır yemekler doldurulup paketlenecek olsun, paketleme sistemleri ve gıda endüstrisinde en yüksek kalite ve hijyen standartlarının yanı sıra yüksek verim ve hızlı format değişiklikleri de önemlidir. Bu amaçla, kullanılan sensörler her şeyden önce bir şeyi yapabilmeli: aynı zamanda güç, esneklik ve hijyen için yüksek talepleri karşılamaktır. Bunu yapmak için, SN Maschinenbau’nun paketleme makinesi uzmanları gıda endüstrisindeki önemli firmalarda kullanılan bir torba dolum sisteminin tüm konseptini etraflıca düşündü, bu konuyu yenilikçi bir şekilde ele aldı ve kodları ve son kullanma tarihlerini doğrulamak için Leuze electronic’ten akıllı kamera teknolojisini tercih etti.

Üç görev, bir görselleştirme

Yeni FMH 80 şekillendirme, doldurma ve kapatma makinesini geliştirirken, SN Maschinenbau tasarımcıları, tek bir kamera sistemi kullanarak çeşitli görevler için eksiksiz bir çözüm buldu. Mevcut işlemleri ve ilkeleri incelediler ve yeni, yaratıcı ve esnek çözümler aradılar. Amaç, bir yandan son kullanma tarihinin ekonomik olarak izlenmesini ve diğer yandan referans kodlarının tanımlanmasını sağlamaktı. İkinci işlevin, ürünler değiştirildiğinde bile otomatik olarak değişebileceği şekilde. Aynı kamerayı kullanan üçüncü bir uygulama, ambalaj üzerindeki baskı işaretinin pozisyonunu, bir değişkeninin [mm] bir servo sürücüye ilettiği çıktı ile ölçmektedir ve işlemdeki dikey kapatma dikişlerinin kapatma konumlarını ayarlar. Sonuç olarak, ambalajdaki basınç dalgalanmaları otomatik olarak düzeltilir.

Şekil 1: SN Maschinenbau’dan yeni şekillendirme, doldurma ve kapatma makinesi FMH 80

Sonuç oldukça etkileyici: SN Maschinenbau Elektrik Geliştirme Müdürü Thomas Berger, “Yeni nesil torba paketleme makinelerinin temelini oluşturan yenilikçi bir tasarım konsepti ortaya çıktı.” diyerek memnuniyetini dile getiriyor. Yeni makine konsepti ile, gizli noktaları ve kenarları dışarıda bırakan, çok kolay temizliğe olanak tanıyan, azaltılmış parça boyutlarına sahip, açık, hijyenik bir makine tasarımı gerçekleştirildi. Aynı zamanda, hijyen ve alerji önleme açısından artan müşteri gereksinimleri ele alınabiliyordu. Her bir eleman – güvenlik konseptinden görselleştirmeye – test tezgahına yerleştirildi ve yeniden tasarlandı.

Referans kodlarının görselleştirilmesi ve kontrolü

Leuze elektronic’te uzun yıllardır satış uzmanı olarak görev yapan Michael Fahr, “İlk görev referans kodlarının doğrulanmasıydı” diye açıklıyor. Makineye programlanan ürünler ve tarifler, personelden herhangi bir manüel müdahale olmaksızın doğrudan kontrol yoluyla değiştirilir. Fahr, “Ek olarak, doğru içeriğin gerçekte planlanan doğru ambalaja doldurulup doldurulmadığını kontrol etmek için kalite kontrolü her zaman sağlanmalıdır,” diye ekliyor. Bu amaçla, referans kodlarını okuyacak ve aynı zamanda bunları eşleştirecek görselleştirme optikleri gereklidir. Aksi takdirde, müşterilerin en sevdikleri Bolonez’in resmini gösteren pakette bir carbonara sosu almaları mümkün olabilir! Bu artık sadece öfkeye neden olabilecek bir şey değil. Günümüzde, artan ciddi alerjik reaksiyon seviyeleriyle, potansiyel olarak ölümcül olabilir.

Şekil 3: Yeni FMH 80’de baskı işareti ölçümü – ek bir paslanmaz çelik muhafaza ve endüstriyel tablette görselleştirme ile birlikte

LSIS 462i ile yeni sunulan görselleştirme sistemi, kamera tabanlı bir teknolojidir. Bu, kullanılan KRTM20 kontrast sensörü ile kombinasyon halinde mutlak yüksek kaliteli bir çözüm haline gelir, bu da ambalaj üzerindeki, doğrudan kontrolden erişilebilen, baskı işaretlerinin farklı kontrast değerlerini kaydedebilir. Thomas Berger, “Böyle uygun ve aynı zamanda ekonomik bir çözüm aklımda uzun zamandır vardı. Fakat şimdiye kadar bunu gerçeğe dönüştürmenin bir yolunu bulamamıştım,” diyor. Bu üst düzey modelden açıkça memnun.

Şekil 2: IP67 muhafazada LSIS 462i referans kodu kontrolü

Geçmişte, bir barkod veya karekodlar şeklinde tarif edilen referans kodlarından biri tespit edilebilirdi. “Müşterilerimizin gelecekteki görevlerine hazırlıklı olmak için barkodlar, veri matrisi kodları ve QR kodları için aynı anda bir çözüm bulunması önemlidir,” diyor Berger. Bu problem için de, Michael Fahr, akıllı kamera ile ona uygun olan çözüme sahipti, çünkü LSIS 462i farklı tipte referans kodlarını algılayabilen çok kodlu bir yüksek hızlı okuyucudur. Kontrol, ambalaj 4 m/s hıza kadar hareket ederken gerçekleşir. Gıda endüstrisindeki katı hijyen koşullarına bağlı olarak, LSIS 462i, yeni torba paketleme makinesine, IP koruma sınıfı yüksek bir paslanmaz çelik koruyucu muhafaza içinde, entegre edilmiştir ve bu da herhangi bir şekilde algılama kapasitesinden ödün vermez.

Son kullanma tarihlerinin kontrolü

Bu uygulamadaki diğer bir zorluk, son kullanma tarihi etiketlerinin okunabilirliğinin kontrol edilmesi noktasında ortaya çıkmaktadır. Son kullanma tarihi kodları geçmişte kalitesiz olarak basılmışsa, paketleme sisteminde yanlış baskılar olması nedeniyle veriler okunamaz halde olurdu veya baskı tamamen eksik olurdu, bu tür torbalar sadece çok pahalı sistemlerle bu yüksek hızlı uygulamada algılanabilirdi. Bunun aksine, yeni akıllı kamera teknolojisi, her torbadaki son kullanma tarihi etiketini, çeşitli kalite özellikleri vasıtasıyla, hem durgun haldeyken hem de 4 m/s’ye varan hızlarda, değerlendirir. İkinci bir LSIS 462i, her bir kodun kalitesini aynı şekilde algılar ve ayrıca bir referans kod karşılaştırması gerçekleştirir, böylece ambalaj, beyan ettiği içeriği gerçekten içerir. Michael Fahr, “Son olarak, son kullanma tarihlerinin açık bir şekilde okunabilirliği de LSIS 462i’ye entegre edilmiş homojen aydınlatma sayesinde gerçekleştiriliyor,” diye ekliyor. Entegre, güçlü RGB LED’leri sayesinde, yeni kamera tabanlı görselleştirme optikleri ortam ışığından oldukça bağımsızdır ve her türlü ambalaj tasarımına özel olarak uyarlanabilir. Odak, motor tahrikli bir şekilde otomatik olarak da değiştirilebilir. Mekanik müdahale gerektirmez, hatta kameranın bir personel tarafından açılması da gerekmez. Paketleme özelliklerinde yapılan değişiklikler, tarifler içinde uygun bir şekilde saklanabilir ve kullanıcı tarafından makine tarifi ile birlikte erişilebilir.

Bütünüyle etkileyici – Eksiksiz bir çözüm

Jan Kronenberg ve Thomas Berger, eksiksiz çözümün her düzeyde etkileyici olduğuna katılıyor: Bu uygulamada kullanılan Leuze electronic’ten sabit LSIS 462i, yenilikçi akıllı kamera teknolojisi ile 1D-kod okuma alanında yıllar boyunca elde edilen uzmanlığı birleştirir. Basılı ve doğrudan işaretlenmiş barkodları, 1D kodları ve karekodları güvenilir bir şekilde okur. Aynı zamanda, son kullanma tarihlerini de algılar. Akıllı kameranın çekirdeğindeki ölçüm teknolojisi,  ölçüm sonuçlarının işleme dahil edilmesini sağlayabilir veya baskı işaretinin konumunu hızlı bir şekilde bularak format değiştirme işlemleri için ayarlama yardımı sağlayabilir. Kullanıcıya gerekli ayarlamaların yönleri gösterilir. Böylelikle, tek bir kamera modeli ile üç görev yerine getirilir. OCR okuma ile karşılaştırıldığında, bu yüksek hızlı uygulamalar için verimli ve uygun maliyetli bir çözümü temsil eder. Hafıza fonksiyonu sayesinde, KRTM20 kontrast sensörü aynı anda 128 kontrast değerine kadar kaydedebilir. Bu, hızlı ürün değişimi anlamına gelir, bu nedenle baskı işareti kontrolü açısından daha yüksek bir verim de mümkündür. Entegre , homojen ve ortam ışığından yüksek oranda bağımsız LED’leri sayesinde LSIS 462i, en farklı ambalaj tasarımlarına esnek bir şekilde ayarlanabilir. Akıllı kamera, SN Maschinenbau tarafından tasarlanmış yeniden üretilebilir bir mekanik montaj braketi aracılığıyla kolayca entegre edilebilir. Referans kodu belilrlenmesi ve program değişiklikleri, herhangi bir manuel müdahale gerekmeden doğrudan kontrolden sağlanır.  Odağın ayarlanması gerektiğinde mekanik müdahale ve hatta kamerayı açmak bile gerekmez. Bu bile tamamen otomatik olarak gerçekleşir. Entegre bir ekran, devreye alma için yapılacak teşhislerin ve çalışma sırasında hizalamanın doğrudan cihaz üzerinde gerçekleştirilmesini mümkün kılar. Yazılım da akıllı kamera içerisinde doğrudan yer alıyor. Yapılandırma, webConfig üzerinden doğrudan gerçekleştirilir, yani ayrı bir yapılandırma yazılımı gerekmez. İşletim sisteminden bağımsız bu Web tabanlı yazılım aracı, devreye alma işlemini büyük ölçüde kolaylaştırır ve maliyetlerden tasarruf etmenizi sağlar. Bu nedenle, basit kalite güvence ve tanımlama, yüksek kaliteli kamera teknolojisi ile güvence altına alınır.

Katılımcı şirketler


SN Maschinenbau GmbH, Wipperfürth

Şekillendirme, doldurma ve kapatma makinelerinin yanı sıra FS döner makine üreticisi de olan SN Maschinenbau GmbH, zengin bir geleneğe sahiptir. 50 yılı aşkın tecrübesi, girişimciliği ve yenilikçi gücü, SN Maschinenbau’yu kapalı kenarlı ve konturlu torbaların üretimi ve işlenmesi alanlarında küresel bir pazar lideri haline getirmiştir. İlaç, kozmetik, gıda ve hayvan yemi endüstrilerinden çok çeşitli ve yoğun miktarda ürün ambalajlanmaktadır. Müşterileri arasında Unilever, Dr. Oetker, Kraft, Erasco, Nestlé ve Dehner gibi çok sayıda pazar lideri yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir